Меркурий

Меркурий е най-малката планета в Слънчевата система и най-близката до Слънцето, около което прави по една обиколка на всеки 87,969 земни денонощия.

Орбитата на Меркурий има по-голям ексцентрицитет от орбитите на всички други планети в Слънчевата система, като планетата има и най-малкия наклон на оста. Тя прави три завъртания около оста си на всеки две обиколки около Слънцето. 

Меркурий е бил известен поне от времето на шумерите от 3 хилядолетие пр.н.е., които са го наричали Убу-идим-гуд-уд. Най-ранните записки на наблюденията на планетата са направени от вавилонците, които са я наричали гу-ад или гу-ту. Древните гърци са смятали сутрешното и вечерното явление на Меркурий за две различни небесни тела. Сутрешното му явление са наричали Аполон, а вечерното Хермес. Гръцките астрономи обаче разбрали, че става въпрос за едно и също тяло и първият грък ,предположил това, е Питагор. За Хераклит Понтийски се счита, че първи е разбрал, че Венера и Меркурий обикалят около Слънцето, а не около Земята.

Римляните са кръстили планетата на крилатия пратеник на боговете Меркурий (на латински: Mercurius), който е еквивалент на гръцкия Хермес - вестоносецът на боговете. Правила логика , интелект , комуникация и вербално изразяване. Показва мисълта , идеите и рационалния ум . Това е Логото , директния глас ; вестителя на истината. Това е комуникацията , логиката, търсенето на знания и опит. Комуникацията е инструмент, който отваря вратите на между личностните отношения , и улеснява постигането по Венера желание за обединение и споделяне.

Положителните качества, които Меркурий дарява са: бърз и подвижен ум, комуникативност, общителност, красноречие, сръчност, умение да се изучават чужди езици. Но, всяка монета си има две страни. Меркурий може да даде и следните отрицателни качества: склонност към лъжа или преувеличаване, празнодумство, лукавост, търсене само на собствената изгода, критичност.